Illuminate Volume 4
-
Illuminate is a Bible curriculum that offers a two-semester study discussing how the Old Testament points to Jesus. It is designed for teaching young learners from 1st through 6th Grade. The curriculum helps distinguish between Christ as the prophet, priest, and king, and our...
- $199.00
$291.95- $199.00
- Unit price
- per
-
The Student Guide is the teaching manual that can be used to teach students in 7th to 12th grade—all with one book. It can also be used as a student reader for independent learners. It is a two-semester study that includes 8 units spread over...
- $90.00
- $90.00
- Unit price
- per
-
The Discovery Guide is the teaching manual that can be used to teach children in 1st through 6th grade—all with one book. It is a two-semester study that includes 8 units spread over 32 weeks. Each week of the Discovery Guide focuses on a prominent Bible story to...
- $85.00
- $85.00
- Unit price
- per
-
We want the life-changing truth of the Bible to be your student’s focus. For this reason, this work-book is designed for the teacher to work alongside students in 1st to 2nd grade after the daily Discovery Guide lesson. It can also be used as a stand-alone,...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per
-
The questions and activities in this workbook are designed to be done after each Discovery Guide lesson. This Student Workbook is designed to be used alongside volume four of the Discovery Guide. One book should be purchased per student in this age group. Features: • Get to the heart. Bible study material...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per
-
The questions and activities in this workbook are designed to be done after each Discovery Guide lesson. This Student Workbook is designed to be used alongside volume four of the Discovery Guide. One book should be purchased per student in this age group. Features: • Get to the heart. Bible study material...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per
-
The questions and activities in this workbook are designed to be done after each Student Guide lesson. This Student Workbook is designed to be used alongside volume four of the Student Guide. One book should be purchased per student in this age group. We created this workbook to challenge students...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per